Z vlastní zkušenosti: Na co si dát pozor při výběru obytného vozu, který vás nezklame ani v mrazivých teplotách!
Když jsme si pořídili Tomyho, což bylo na přelomu ledna a února, venku panovala pořádná zima a dokonce napadl sníh. Jenže já byl celý nedočkavý, že jsem s ním chtěl hned vyrazit na cesty – a nejen já, celá rodina byla stejně natěšená.
Díky tomu jsem si ale mohl na vlastní kůži ověřit, co na Tomym oceníte i v zimních měsících, a naopak co bych u obytného vozu v únoru rozhodně nechtěl postrádat.
Když jsem hledal rady od jiných nadšenců a cestovatelů, zjistil jsem, že chybí ucelený návod, na co si dát pozor, pokud chcete vyrazit obytným vozem na podzim nebo dokonce v zimě. A přitom není důvod se obávat – stačí si vybrat ten správný vůz a zimní dobrodružství vás rozhodně nezklame!
Nakonec jsem si tedy sedl a sepsal ho sám:
-
První věc, na kterou byste se při výběru obytného vozu měli zaměřit, je označení „celoroční“.
Toto označení najdete na většině rezervačních portálů a přestože se to může zdát jako drobnost, zaručuje vám základní standard pro zimní cestování. Celoroční vozy totiž disponují lepší izolací a výkonným topením, což znamená, že i při mrazivých teplotách zůstanete v pohodlí a teple. -
Vybírejte dostatečně prostorné vozy, ideálně s nadstandardní výbavou.
Sám mám dvě děti, z nichž to mladší je ještě předškolák, takže jsme oceňovali, že máme uvnitř dostatek místa na vše, co potřebujeme. Zatímco žena připravovala večeři, děti hrály deskové hry a já, pokud jsem zrovna nebyl součástí jedné z těchto aktivit, mohl jsem v klidu pracovat na počítači nebo plánovat další zastávky. Prostor je klíčový, aby si každý našel své místo. -
Když už jsem zmínil to vaření…
Ať už jste kuchařský nadšenec nebo ne, v chladnějších měsících oceníte kuchyňku s kvalitním vařičem a dobrým vybavením. Mít možnost si uvařit teplé jídlo nebo si jen ohřát polévku je doslova balzám na duši, když se vrátíte promrzlí z výletu. -
Trochu o technických aspektech vozu...
Výkonné nezávislé topení je podle mě naprostou nezbytností, zvlášť když cestujete s dětmi! Pokud se chystáte kempovat v zimě, nezapomeňte, že budete potřebovat ohřát vodu na sprchu nebo mytí nádobí. Ujistěte se, že váš obytný vůz disponuje možností regulace ohřevu vody. Například Tomy má ve voze praktickou obrazovku a elektrický ovladač, což vám poskytuje skvělý přehled o teplotě vody i vzduchu uvnitř vozu.
Snad mě nebudete považovat za příliš zhýčkaného, ale na Tomym si opravdu užívám vyhřívanou garáž. Přece jen, do kabinu vozu nenarvete všechno, a když potřebujete něco vyndat nebo přerovnat, věci nejsou ukrutně studené.
Dalším základním aspektem pro zimní provoz vozu je vyhřívaná nádrž na odpadní (šedou) vodu, která se oproti nádrži na čistou vodu nachází vždy vně obytnou část vozidla. Zamrznutí této nádrže znamená velké nepříjemnosti týkající se odtoku vody z vozu a nemalé škody na vodovodních systému.
TIP NAVÍC!
K pronájmu obytného vozu si můžete navíc zapůjčit elektrocentrálu, která se skvěle hodí, pokud se zrovna ocitnete mimo kemp. Elektrocentrála, kterou zapůjčujeme udrží provoz auta mimo kemp až 10h!
Musím říct, že Tomy je skutečně ideálním společníkem na výjezdy i v zimních měsících. To jsem měl na paměti i při výběru jeho nové kamarádky Laury. Laura je také celoroční vůz s nadstandardní výbavou a zvládne zimní cestování s naprostou spolehlivostí, stejně jako Tomy!
Zimní jízdy mají své kouzlo a se správnými parťáky se není čeho obávat.